+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Dünya Kitap Günü Bölümünden 22 Nisan Dünya Günü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  22 Nisan Dünya Günü

  Reklamlar


  22 Nisan Dünya Günü Kutlaması Hakkında Bilgi

  22 nisan dunya gunu.jpg

  İlk San Francisco da 1969 yılında kutlanan Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından Dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir Dünya Günü düzenlenmesi fikri ile ortaya atılmıştır.

  Dünya devi Google bu güne özel jest logosu ile bir arama motorundan çok bizim yaşamsal boyutumuza geçerek bizim yaşantımıza bilinmeyenleri öğretme felsefesi ile hareket etmiştir. dünya günü logosu da bu nedir diyenlerin tıklayarak belkide hiç merak etmediği aramadığı şeyi bilgi daracığına katmasıyla bir adım daha sosyalleşme yolunda gitmiştir.

  Geçen sene olduğu gibi bu senede google 22 nisan tarihinde logosunda Dünya Günü ‘ nü hatırladı ve yayınladı. Peki bu 22 nisan tarihinde ne oldu neler yapıldı da Dünya günü olarak ilan edildi ve tüm dünyada 22 nisan dünya günü olarak kutlanıyor ?

  ilk önceleri 1969 yılında San Francisco ’ da düzenlenmiş olan ulusal UNESCO dünya konferansında John McConnell Tarafından dünyanın yaşamı ve güzelliğini kutlayıp karşı karşıya kaldığı çevresel tehditler e dikkat çekme sebebi ile bir Dünya Günü düzenlenmesi fikrini ortaya atmıştır.

  john MCConnel in ilk önerisi Dünya Günü kutlamaları tarihi ise ekinoks ” gece ve gündüzün eşit oludğu zaman ” yani 21 mart tarihi olmuştur.

  Daha sonraların da çevre sorunları na büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket Wisconsin senatörü Gaylord Nelson desteği ile birlikte 22 nisan 1970 tarihinde ilk dünya günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

  1970 Yılında gerçekleştirilen ilk dünya günü kutlamalarına 20 milyondan fazla insan katılmıştır.
  22 Nisan Dünya günü ‘ nün asıl amacı aşağıdaki google logosundan da anlayacağınız üzere çevreye verilen önem’ dir.


 2. Misafir

  Cevap: 22 Nisan Dünya Günü

  Reklamlar  Hepinizin dünya günü kutlu olsun+ Yorum Gönder