+ Yorum Gönder
Her Telden ve Bitkiler Dünyası Bölümünden Gayret Çiçeği Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Gayret Çiçeği Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  Gaillardia - Gayret Çiçeği İle İlgili Bilgi  Adı: Gaillardia - Gayret Çiçeği
  Familya: Compositae

  Otsu bitkilerdir. Sarı kırmızı kahverengimsi sarı ve karışık renklerde açarlar.

  Gaiilardia'ların Amerika kıtasında doğal olarak yetişen 12 türü bulunmaktadır. Yeşil alanlarda genellikle kültür formları kullanılmaktadır.
  Gaillardia'lar geçirgen oldukça kumlu topraklarda daha iyi yetişir. Bir yere dikilip köklenmelerinden sonra güneşli hiç olmazsa yarı gölge koşullar dışında özel bakım işlemi gerekmez. Yaşlı bitkilerin başka bir yere naklinde titiz davranılmalı bu işlem hiç olmazsa ilkbahar aylarında yapılmalıdır.
  Gailardia'lar çok güzel gösterişli çiçeklere sahip olduklarından bahçelerde fazlaca kullanılırlar. Bordür ve grup bitkisi olarak kullanılmaya uygundurlar. Büyük çiçek kapitulumları ve değişik çiçek renkleri ile ilgi çekicidirler.

  Üretim:
  İlkbaharda dip sürgünlerinden ve kökten ayırma yöntemi ile üretilirler. Sonbahar dikiminde bitkiler zarar görür. Yeşil çelik ve tohumla da üretim yapılabilir. Ancak çelikler don görmeyen bir ortamda kışlatılmalıdır. Tohum ekimi mayıs- haziran ayları arasında yapılır. İklimsel koşullar uygunsa ve mart ayında ekim yapılabilirse aynı yılın sonbaharında çiçeklenme sağlanır. Tohumların çimlenme gücü 2 yıldır. Ekimden 2 hafta sonra çimlenirler.

 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: Gayret Çiçeği Hakkında Bilgi

  Reklamlar  Çeşitli renkleri bir arada barındıran ve resimde görüldüğü çok güzel renklere ve müthiş bir renk görüntüsüne ve kokusya sahiptir.+ Yorum Gönder