+ Yorum Gönder
Her Telden ve Bitkiler Dünyası Bölümünden Sığır Dili Çiçeği Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Sığır Dili Çiçeği Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  Anchusa - Sığır Dili İle İlgili Bilgi  Adı: Anchusa - Sığır Dili
  Familya: Boraginaceae

  Bir ya da iki yıllık otsu bitkilerdir. Yayvan ya da dikine bol dallı gelişme gösterirler. Kaba dikensi ya da sert batıcı tüylüdürler. Avrupa Afrika ve Doğu Asya'da doğal olarak yetişen 30 Anchusa türü vardır.

  Anchusa'lar hemen hemen her iyi bahçe toprağnda yetişebilir. Fakat genellikle nispeten nemi az tın ve kireç içeren topraklar ve güneşli ortamlarda iyi gelişirler. Bazıları ise nemli ve yarı gölge ortamları sever. İri yüksek boylu dallanma gösterenlerde yatmalarını engellemek için destek gereklidir. Kaya bahçelerinde diğer bahçe ve parklarda kullanılmaya uygundurlar. Kaya bahçelerinde iki yıllık çeşitler kullanılır. Bu ortamlarda çiçek etkisi daha uzun süreli olur. Çeşitli türlerinin kullanım farklılığı toprak ve diğer yetişme ortamı koşullarından kaynaklanır. Daha çok mavi ve menekşe renkli olanlar aranır. Geniş çayırlar içinde de iyi etkilidirler.

  Üretim:
  Kökten ayırma ve tohumla üretilirler. Tohumlar çoğu kez bitkilerin bulunduğu ortamlarda kendiliğinden fide oluşturur. Bununla birlikte tohumla üretime islah kuruluşlarından sağlanmaları halinde başvurulmalıdır. Dikim mevsimi erken ilkbahar aylarıdır. Tohum ekimi mayıs-haziran aylarında yapılır. Şaşırtma işlemi gereklidir. Tohumdan elde edilen fideler eylül ayında ya da ilkbaharda bahçedeki yerlerine dikilir. Tohumların çimlenme gücü 2-3 yıldır. Ekimden 2 hafta sonra çimlenme gerçekleşir.

 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: Sığır Dili Çiçeği Hakkında Bilgi

  Reklamlar  Bu bitki güzel görünüşlü olması dışında her derde deva olan ve doğal ortamda yetiştiği için de çok güzel kokulara sahip bir bilgidir.+ Yorum Gönder